Bit İlaçlama

Bit, insanlar ve hayvanlardan kan emerek beslenen, oldukça küçük yapılı haşeredir. Boyları genellikle 3-10 mm kadardır. Bitlerin vücut yapıları alttan ve üstten basıktır. Bit sıklıkla sıcak havalarda görülür. Bitlerin renkleri yaşadıkları bölgeye göre değişiklik gösterir. Biler, yaşamak için kan emmeye muhtaç canlılardır. Bitler kendi ağırlıklarından fazla kan emebilmektedir.

Günde 4-5 kez kan emmektedirler. Bit haşeresinde 6 adet ayak bulunur. Bit, oldukça yavaş hareket eden bir canlıdır. Bit çok hızlı üreyen bir canlıdır. Kan emdiği bölgeye yumurtalarını bırakan bit, çok kısa sürede yayılabilir. Bit bulaşıcı bir canlıdır. İnsanlar arasında çok çabuk yayılabilen bit, oldukça tehlikeli bir haşeredir. Bit insanlara farklı yollarla bulaşabilmektedir. Bitlenmiş kişilerin eşyalarını kullanmanız, bitlenmiş kişilerin evinize gelmesi, dışarıdan aldığınız bir eşya yoluyla bit bulaşabilir.

Bit çabuk yayılabildiği için, mücadele etmek oldukça zordur. Bit, kalabalık ortamlarda daha sık görülmektedir. Bi,t insanların sıklıkla kullandığı, okul, hastane, toplu taşıma araçları gibi yerlerde daha kolay bulaşabilmektedir. Bit aracılığıyla insanlara çeşitli hastalıklar bulaşabilmektedir. Bu hastalıkların başlıcaları, tifüs, humma, alerjik reaksiyonlardır. Bit, kan emdiği canlıda, iştahsızlık ve halsizlik yapar. Bitler, kan emme işlemini tamamladıktan sonra yumurtalarını bırakırlar. Bitlerin yumurtasına sirke adı verilir.

Saç bitleri, saç tellerine yapışıp kan emmektedirler. Saç bitlerinden kurtulmak için sağlık kuruluşlarına gidilmesi gerekir. Doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Saç biti bulunan insanlar, yaşam alanlarını da mutlaka ilaçlatmalıdırlar. Çünkü bit yaşam alanlarını da sıçrayabilmektedir. Bit haşeresinden tamamen kurtulmak için, bit ilaçlama yaptırmanız gerekir. Vücut biti, insanların kıyafetlerinde yaşayan bir bit türüdür. Vücut bitleri oldukça rahatsız edicidir. Özellikle geceleri aktiftirler. İnsanlar uyurken yatak ve yorganların içine girerek, insanlardan kan emmektedirler.

Vücut biti kan emdikten sonra yumurtasını bırakır. Kıl biti, insanların vücudunda kıllı bölgelerde görülür. Diğer adı kasık bitidir. İnsan vücudunda koltuk altı, sakal, göğüs gibi bölümlerde görülürler. Kasık biti kılarlın kökünden deri içine girerek kan emmektedirler. Kasık bitinden kurtulmak için doktora başvurulmalı ve doktorun verdiği ilaç ve solüsyonlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Bit bulunan ortamlar, mutlaka ilaçlama firmaları tarafından ilaçlatılmalıdır. Vücutta ve saçlarda bulunan bitler, yaşadığınız bölgelere de yaygınlık gösterir. Dolayısıyla profesyonel ilaçlama ekipleri tarafından bit ilaçlama hizmeti almanız gerekir. Bitler, oldukça zararlı canlılardır. Bitlerden kalıcı olarak kurtulmak ve hijyenik bir ortama kavuşmak için, zaman kaybetmeden yaşam alanlarınıza bit ilaçlama yaptırınız.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir