Evde Fare Çıktı

Fare, koku alma ve duyma yeteneği çok gelişmiş olan, kemirgenler grubunda incelenen bir canlıdır. Farelerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Memeli hayvanlar içerisinde incelenen farenin vücudu oldukça esnektir. Dişleri çok güçlü olan fareler, duvar, beton, mermer gibi cisimleri kolaylıkla kemirebilmektedirler. Başlarının girebildiği her yerden rahatlıkla geçebilen fareler, evlere, binaların bodrum katlarından, çatı katlarından, havalandırma boşluklarından kolaylıkla girebilmektedirler. Fareler, doğada genellikle kırsal kesimlerde yaşamaktadırlar. Yaşam alanları çeşitlerine göre değişmektedir. Fareler etçil ve otçul olarak beslenebilmektedirler. Fareler birçok virüs ve hastalık taşımaktadırlar.

İlaçlamanın olmadığı yıllarda birçok insan fare yoluyla bulaşan hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmiştir. İnsan sağlığı için oldukça zararlı olan fareler, evlere girerek, mutfaklarda bulunan besin maddelerine dışkı ve salyalarını bırakırlar ve böylelikle insanlara çeşitli hastalıklar bulaştırırlar. Fareler yaşadıkları ortamlara göre farklı beslenme şekilleri gösterirler. En sık rastlanılan fare türü ev faresidir. Çevrenizde ‘evde fare çıktı’ diyen insanlara mutlaka rastlamışsınızdır. Ev fareleri özellikle kış aylarında evlere sığınmakta, insanların besin maddelerine ortak olmakta ve evlerin belirli bölgelerine yuva yapmaktadırlar. Bu fareler genellikle geceleri aktiftirler. İnsanlarda tiksinti ve korku yaratan farelerden bireysel yöntemler ile kurtulmak oldukça zordur. İnsanların çoğu fare zehiri ya da kapan gibi araçlar kullanarak fareler ile mücadele etmeye çalışmaktadır. Fakat bu yöntem farelerden kalıcı olarak kurtulmayı sağlamamaktadır.

Günümüzde birçok ilaçlama şirketi bulunmaktadır. İlaçlama firmalarını arayarak ‘evden fare çıktı, fare ilaçlama hizmeti almak istiyorum’ derseniz, kolaylıkla ilaçlama randevu alabilirsiniz. İlaçlama hizmeti alacağınız firmanın kullandığı ilaçların Sağlık Bakanlığı onaylı olması gerekir. Bu ayrıntıyı mutlaka kontrol edin. Yanlış yöntemler ile amatör firmalara yaptıracağınız ilaçlama farelerden kurtulmanızı sağlamayacaktır. ‘Evde fare çıktı’şikayetini defalarca yinelemek istemiyorsanız, profesyonel ve tecrübeli ilaçlama firmaları aracılığıyla acilen fare ilaçlaması yaptırmanız gerekir. Böylelikle yaşam alanınızda sizi rahatsız eden farelerden kısa sürede kalıcı olarak kurtulabileceksiniz.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir