Arılar, yeryüzünde çiçeklerin olduğu her bölgede görülen canlılardır. Zar kanatlılar grubunda yer alan arılar, tüylü bir yapıya sahiptirler. Arıların vücudu, baş, göğüs ve karın olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Arıların 6 ayağı ve ayak uçlarında polen taşıyan organları bulunmaktadır. Arılar, antenleri aracılığıyla iletişimini sağlar ve yönlerini bulurlar. Arıların kuyruk kısmında zehirli iğne mevcuttur. Arıların birçok türü bulunmaktadır.

Her arının görevi ve yapı özellikleri birbirinden farklıdır.

Arılar yumurtlayarak çoğalan canlılardır. Dişi arıların karınlarında yumurtlama borusu bulunmaktadır. Arılar üç aşama geçirdikten sonra olgunlaşmaktadırlar. Bu aşamalar yumurta, larva ve koza aşamalarıdır. Arı türleri içinde en fazla bilinenler, bal arısı, yaban arısı, çömlekçi arısı, tarla arısıdır.  Bal arısı, insanlar için çok faydalıdır. Bal üretimi yapan bal arılarının kuyruk kısmında az miktarda zehir bulunur. Bal arıları, insanlardan zarar gördüğü zaman sokma özelliğine sahiptir. Yaban arıları ise oldukça tehlikelidirler.

Bal yapma özellikleri bulunmaz. Sadece çiçek ve ağaçları döllemektedirler. Yaban arılarının insanı zehirleme tehlikesi bulunmaktadır. Yaban arısı ısırması sonucu özellikle arıya karşı alerjisi bulunan insanlar hayatını kaybedebilir. Arı, doğanın dengesi için çok önemli bir canlıdır. Arılar beslenme ihtiyaçlarını sağlamak için, bitki polenlerini ve bitki meyvelerini tüketirler. Arı çeşitleri arasında insan sağlığı için en tehlikeli olanı yaban arısıdır. Arılar, koloni halinde yaşamaktadırlar ve birbirleri mile sürekli iletişim halindedirler. Bir tehlike anında toplu olarak saldırıya geçerler. Yaban arısı saldırısı, oldukça tehlikelidir.  Arılar özellikle çiçek ve ağaçların olduğu bölgelerde bulunmaktadır. Özellikle yeşillik alanlara yakın yerlerde bulunan evlere giren arılar, insanları sokarak alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir.

Özellikle yaban arısı sokması, oldukça tehlikelidir. Yaban arısı sokması ile karşılaşıldığında vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Yaban arısı sokması sonucu, vücutta şişlik, kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler görülür. İnsan hayatını tehdit eden yaban arıları, hemen hemen tüm coğrafi bölgelerde yaygın olarak görülmektedir. Yaşam alanlarınıza giren ve sağlığınız için büyük tehlike oluşturan arılardan kurtulmak için arı ilaçlama yaptırmanız gerekir. Arı ilaçlama sadece yaban arılarına yapılabilen bir işlemdir. Bal arıları doğanın dengesini korudukları için, ilaçlanmaları yasaklanmıştır. Yaban arısı sokması, insanın ölümüne sebebiyet verebildiği için, arı  ilaçlama yaptırmak oldukça önemlidir. Arı ilaçlama işlemi oldukça önemlidir. Profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekir. Arı ilaçlama işlemi sonrası, kovanın da bulunduğu yerden çıkarılması gerekir. Arı ilaçlama yaptırılacak zaman da oldukça önemlidir. Arı ilaçlama yapılırken kovanda arı olmamalıdır. İlaçlama işlemi için en uygun zaman sabah saatleridir. Arı ilaçlama işlemi yapacak kişinin maske takması ve özel kıyafetler giymesi gerekir. İlaçlama işlemi sırasında arılar saldırabilir, bundan korunmak için tüm tedbirler alınmalıdır. Sağlık Bakanlığı onaylı ilaç kullanan, profesyonel ekipmana sahip ilaçlama firmaları aracılığıyla doğru yöntemler ile arı ilaçlama yaptırmanız oldukça önemlidir.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir