Hızlı hareket eden bir haşere türü olan çiyan, uzun bir vücuda sahiptir. Çiyanların birçok türü bulunmaktadır. İri çıyanlar genellikle zehirlidir. Çiyanlar dünya üzerinde Antartika hariç her yerde yaşamaktadırlar. Çiyanlar genellikle, dağ, taşlık, kayalık, ormanlık alanlarda görülmektedir. Çiyanlar etçil beslenmektedirler. Çiyanlar, eklem bacaklılar grubunda incelenmektedirler. Çiyanlar, en zehirli haşerelerdendir.

Çiyanların boyları ve yapıları bulundukları bölgelere göre farklılık göstermektedir. Çiyanlar, boğumlu bir yapıya sahiptirler. Yaşadıkları ortama göre farklı renklerde bulunabilirler.  Doğada genellikle sarı, siyah, kahverengi ve kırmızı çiyan bulunmaktadır. Çiyanlar, başlarında bulunan antenler aracılığıyla besinlerini bulurlar. Bu haşereler, özellikle yağmurlu havalarda görülmektedirler. Kapalı alanlara kolaylıkla yuva yapabilen çiyanlar, hızlı şekilde üreyerek bulundukları ortama kısa sürede yayılabilmektedirler. Çiyanlar, oldukça tehlikeli canlılardır.

Dokunulduğunda bile ölüme sebebiyet verebilirler. Çiyanların saklanma yetenekleri gelişmiştir. Dolayısıyla evlere ve işyerlerine kolayca yuva yapabilmektedirler. Çiyanlar genellikle, dağ, taşlık, kayalık, ormanlık alanlarda görülmektedir. Çiyanlar, özellikle ilkbahar ve sonbahara aylarında yağmurdan sonra yuvalarının bozulmasıyla evlere sığınmaktadırlar. Nemli ve rutubetli yerlere sığınan çiyanlar, genellikle binaların bodrum katından ya da çatı katından evlere girmektedirler. Çiyan sokması, insanı zehirlediği için felce ya da ölüme neden olmaktadır.

Çiyanlar, genellikle geceleri aktif haşerelerdir. Çiyanlar besin olarak doğada bulunan böcek ve kemirgenleri, ölü hayvan leşlerini tüketmektedirler. Çiyan sokması veya ısırması oldukça tehlikelidir. Çiyan ısırması sonucu, kızarıklık, kaşıntı, acı, şişme gibi belirtileri görülür. Çiyan ısırması durumunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Çiyanların bünyeleri oldukça kuvvetlidir. Bu yüzden çiyanlarla mücadele etmek zordur. Çiyan, zor ölen bir haşere türüdür. Dolayısıyla çiyandan bireysel yöntemlerle kurtulmak mümkün değildir.

Çiyan ile mücadele etmek için mutlaka profesyonel bir ilaçlama firmasından ilaçlama hizmeti almanız gerekir. Çiyan ilaçlamahizmeti alacağınız firmanın kullandığı ilaçların Sağlık Bakanlığı onaylı olması gerekir. Bazı amatör ilaçlama firmaları belgesiz ilaçlama hizmeti vermektedirler. Yanlış ilaçlama yöntemi, insan sağlığı için oldukça zararlıdır. Bu yüzden, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlama yapan firmaları tercih etmelisiniz. Çiyan ilaçlama işlemi, alanında uzman ve tecrübeli ilaçlama personeli tarafından yapılmalıdır. Çiyan ilaçlama yapılırken genellikle yoğun kokulu sıvı ilaçlar kullanılmaktadır. Çiyan haşeresine özel olacak hazırlanacak ilaç ile yaptıracağınız ilaçlama sonucu, yaşam alanlarınızda tehlike oluşturan çiyanlardan kurtulmanız daha kolay olacaktır.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir