Fare, çok fazla çeşidi bulunan, kemirgenler grubunda yer alan bir canlıdır. Farelerin yapıları, çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Memeli hayvanlar grubunda yer alan fare, esnek bir yapıya sahiptir.

Fareler genellikle kırsal ve pis bölgelerde yaşamaktadırlar. Fareler etçil ve otçul olarak beslenebilmektedirler. Bünyeleri oldukça güçlüdür. Fareler gıda maddelerinin olduğu lokanta, fırın, pastane, ev gibi ortamlarda sıklıkla görülmektedirler. En çok çiftleşen hayvanlar arasında bulunan fareler doğurarak çoğalmaktadırlar. Her çiftleşmelerinde 12-15 arası yavru doğurmaktadırlar. Farelerin güçlü çene yapısı ve sağlam dişleri bulunmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı beton, duvar, mermer, tahta gibi nesneleri rahatlıkla kemirebilmektedirler. Fareler kafalarını sokabildikleri her yere rahatlıkla girebilmektedirler.

Evlere bodrum katlarından ve çatı katlarından girebilen fareler, insanların tüm besin maddelerini tüketebilmekte ve ev eşyalarına zarar verebilmektedir. Evlerde açıkta bırakılan gıdalara salya ve dışkılarını bırakan fareler bu yolla ortama virüs ve hastalık yaymaktadırlar. Fareler, geceleri aktiftirler. Besin bulamadıklarında insanların burun ve kulaklarını kemirebilmektedirler. Fareler, yaşadıkları ortama bağlı olarak farklı beslenme şekillerine sahiptirler. Ev faresi, evlerde bulunan tüm besinleri tüketebilmektedir. Lağım faresi, kanalizasyonlarda yaşar, atıklardan beslenir. Tarla fareleri, ekili tarlalarda bulunan ürünler ile beslenir.

fare türleri içinde ev faresi, pamuk faresi, ağaç faresi, lağım faresi sayılabilir. Fareler, oldukça pis canlılardır. İnsan sağlığı için zararlıdırlar. İlaçlamanın olmadığı zamanlarda birçok insan fare aracılığıyla bulaşan hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Fare aracılığıyla insanlara tifo, humma, veba gibi tehlikeli hastalıklar bulaşabilmektedir. Fareler genellikle soğuk havalarda evlere girmektedir. Fareler, insanlara zarar verebildikleri gibi ev eşyalarına da zarar verebilmektedir. Evlere yuva yapan fareler, hızlı şekilde çoğalabilmektedir. Farelerden kurtulmak için fare ilaçlama yaptırılmalıdır. Fare ilaçlama için birçok insan kapan kullanmaktadır. Fakat bu yöntem, farelerden kalıcı olarak kurtulmayı sağlayan bir yöntem değildir. Dolayısıyla profesyonel ilaçlama firmalarından fare ilaçlama hizmeti alınmalıdır. Yanlış ilaçlama, farelerin kalıcı olarak yok edilmesini sağlamayacağı gibi, insan sağlığına da olumsuz etkiler yapabilmektedir. Sağlık Bakanlığı onaylı ilaç kullanan firmalar aracılığıyla ilaçlama yaptırmanız, fareden kalıcı olarak kurtulmanız için en doğru yöntemdir.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir