Güve İlaçlama

Güveler, yaşadıkları bölge ve beslenme şekillerine göre farklı türleri olan haşerelerdir. Tüylü giysiler, kumaş ve odun, halı gibi nesnelerde güveler yuva yapmaktadırlar. Güvelerin bazı türleri kanatlıdır, bazıları ise kanatsızdır. Kelebeğe benzeyen görünüşleri vardır. Güveler, pulkanatlılar sınıfında incelenen canlılardır. Güvelerin kanatları yumuşak yapılıdır. Güvenin vücudu çok hassas bir yapıya sahiptir. Güveler insan ve hayvanlar üzerinde yaşamamaktadır. Yün kumaşlar,tüylü giyecekler ve halılarda sıklıkla görülmektedirler.Güve çeşitleri içinde bulunan halı güvesi ve kürk güvesi en zararlı güvelerdendir.

Güvelerin işitme ve koklama duyuları çok gelişmiştir. Güveler, insanların eşyalarını kemirerek kullanılmaz hale getirirler. Güveler genellikle geceleri aktif haşerelerdir. Güvelerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasında, elbise güvesi, tahıl güvesi, ahşap güvesi, halı güvesi, mobilya güvesi, deri güvesi sayılabilir. Güveler insanların dolaplarında bulunan elbiselere, tarlalarda ekili olan tahıllara zarar verirler.

Güveler açlık ve susuzluğa uzun süre dayanabilmektedir. Güveler, görüntü bakımından kelebeğe benzemektedirler. Güvelerin kanatları pullu bir yapıdadır. Kelebek kanatları ise pulsuzdur. Kelebeklerin kanatları renklidir fakat güvelerin kanat renkleri mattır. Güvelerin algılama yetenekleri oldukça gelişmiştir.

Tahıl Güvesi: Tahıl ve bakliyatlar üzerinde yaşayan ve tahıllara çok büyük zararlar veren haşerelerdir. Tarlalarda ekili alanlarda bulunan tahıl güvesi, ürünleri kemirerek zarar vermektedir. Ekili alanlara yumurtalarını bırakan tahıl güvesi, tahılları kullanılamaz hale getirmektedir. Tahıl güveleri, kemirdikleri tahıllara salya ve dışkı bırakırlar. Bu yolla insanlara hastalık ve virüs bulaşabilmektedir. Tahıllar, insanların sık kullandığı besin kaynaklarındandır. Dolayısıyla, tahıl ilaçlaması oldukça önemli bir işlemdir. Halı Güvesi: Evlerde bulunan özellikle yünlü halıları yiyerek beslenir ve çoğalırlar. Halılara birçok yumurta bırakan bu güveler, halıları kemirerek, halılarda kötü bir görüntü oluştururlar. Deri Güvesi: Bu güve çeşidi, deri ürünleri kemirerek beslenmektedir. Deri fabrikalarında ve deri kıyafetlerde sıklıkla görülmektedirler. Odun Güvesi: Bu güve çeşidi, tahta eşyalarda, mobilyaların tahta kısımlarında yaşamaktadırlar. Bu ürünleri kemirerek beslenirler. Bu durum da eşyaların ciddi anlamda zarar görmesine neden olur.

Yaşam alanlarınızda bulunan eşyalarınıza zarar veren güvelerden kurtulmak için profesyonel ilaçlama firmalarından güve ilaçlama hizmeti almanız gerekmektedir. Güve ilaçlama hizmeti almadan önce, ilaçlama firmaları arasında araştırma yapmanız önemlidir. Çünkü ülkemizde birçok sahte ilaçlama firması bulunmaktadır. Bu tür firmalar yanlış ilaçlama yöntemi kullanmaktadır. İlaçlama yapacak olan firmanın ilaçlama işlemiyle ilgili tüm izin belgelerine sahip olması gerekir. Profesyonel ilaçlama firmaları aracılığıyla doğru yöntemler ile güve ilaçlama yaptırırsanız, güvelerden daha kısa sürede kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir