Karınca, binlerce türü bulunan, en kalabalık canlı türleri arasındadır. Her karınca türünün yapısal özellikleri birbirinden farklılık göstermektedir. Karıncalar genellikle kahverengi, siyah ve kırmızı renklerde bulunmaktadırlar. Karıncalar, çabuk çoğalabilen canlılardır. Her bölgede, her iklim şartlarında yaşayabilen karıncalar, oldukça çalışkan canlılardır. Karıncalar, koloniler halinde yaşayan canlılardır. Günün büyük bir bölümünü çalışarak geçiren karıncalar, aralarında iş birliği yaparak, yiyecek aramaya çıkarlar. Karıncaların vücutları 3 bölümden oluşmaktadır. Karıncalar hem otçul hem etçil canlılardır.

Karıncalar, toprağı yerin derinliklerine kadar kazarak kendilerine yuva yapmaktadırlar. Bir karınca kolonisinde binlerce karınca bulunabilmektedir. Karıncalar, gündüzleri aktif canlılardır. Karıncaların bünyeleri çok kuvvetlidir. Kendi ağırlıklarından fazla yük taşıyabilmektedirler. Karıncalar baş kısımlarında bulunan antenler sayesinde yönlerini bulurlar ve bu şekilde birbirleriyle iletişimlerini sağlarlar. Karıncalar evlerde sıklıkla görülebilen canlılardır. Karıncalar çok hızlı şekilde çoğalmaktadırlar. Özellikle mutfakta kalan yemek artıklarını toplayan karıncalar, evlerde de yuva yapmakta ve yumurtalarını her bölgeye bırakmaktadırlar. Karıncalar özellikle şekerli yiyecekleri besin olarak tercih etmektedirler.

Karıncaların bazı türleri insanları ısırabilmektedir. Bazı karıncalar ise zararsızdır. Karınca türleri içinde zehirli olanları da vardır. Örneğin ateş karıncaları zehirlidir ve saldırgandır. Bu karıncalar insanı ısırdığı zaman, şişlik, kızarıklı, kaşıntı gibi belirtiler görülebilmektedir. Ayrıca zehirli karıncalar insanı ısırdığında alerjik reaksiyona sebebiyet verebilmektedir. Karınca ile mücadele etmek için, eczanelerde satılan ilaçları bireysel yöntemler ile kullanmanız çözüm sağlamayacaktır.

Karınca ilaçlama için, böcek ilaçlama firmalarından randevu almanız gerekir. Profesyonel ilaçlama uzmanları aracılığıyla yaşam alanlarınızda sizi rahatsız eden karıncalardan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Karınca ilaçlama yaptıracağınız ilaçlama firmasının kaliteli ve güvenilir hizmet verdiğinden emin olmanız gerekir. Çünkü bazı amatör ilaçlama firmaları, yanlış ilaçlama yapmakta ve Sağlık Bakanlığı onayı olmayan ilaçlar kullanmaktadır. Bu tür firmalara karınca ilaçlama yaptırmamalısınız. Yanlış ilaçlama sağlığınızı tehlikeye sokabilir ve karıncaların direnç kazanmasına neden olabilir.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir