keneKene, deriye yapışarak kan emen bir canlı türüdür. İnsan sağlığı için oldukça tehlikeli bir canlı olan kene, birçok insanın ölümüne sebep olmuştur. Keneler, genellikle yeşil alanlarda sıklıkla görülmektedirler. Keneler, yumurtlama yöntemiyle çoğalmaktadırlar. Kenelerin 8 bacağı bulunmaktadır.

Kenelerin bazılarında göz yoktur. Keneler dünyanın hemen hemen her bölgesinde bulunmaktadır. Keneler yumurtalarını genellikle, çöp ve hayvan kılarlının üzerine bırakmaktadırlar. Keneler sıklıkla koyun, köpek, kedi gibi hayvanlarda görülmektedir. Keneler insan ve hayvanlardan kan emerek beslenmektedir. Kene,  Böylelikle hastalık ve virüs bulaştırmaktadırlar.

Son yıllarda birçok kişi kene ısırması sonucu hayatını kaybetmiştir. Eklem bacaklı hayvanlar grubunda incelenen kene, alttan ve üstten basık bir yapıdadır ve genellikle kahverengidir.

Kene ısırması sonucu çoğu insan Kırım Kongo Kanamalı hastalığına yakalanmaktadır. Bu hastalık için aşılar geliştirilse de genellikle kene ısırmaları insanların ölümüne sebep vermektedir. Kene, bahçelerde, çalılıklarda ve piknik alanlarında sıklıkla görülen canlıdır. Keneler insanların yaşadıkları bölgelerde, sıklıkla bulunmaktadır. Yakınlarında bir insan olduğunu fark ettiklerinde, kan emmek için zaman kaybetmeden o insana yapışmaktadırlar. Keneler besin almadan uzun süre yaşayabilen dayanıklı canlılardır. Doğada birçok bölgede görülebilen kene ile mücadele etmek oldukça zordur. Kene ilaçlaması yaşam alanlarınıza yakın bulunan yeşillik alanlara periyodik olarak yaptırılmalıdır.

Kene ısırması sonucu, insanlarda ateş, baş ağrısı, kan pıhtılaşması gibi belirtiler görülmektedir. Kan emen bir keneyi konağından bilinçsizce söküp atmamak gerekir. Keneler kan emdikleri deriye dişlerini geçirmektedirler.  Dolayısıyla keneyi çekerek çıkarmaya çalışmak, oldukça zor bir yöntemdir. Kene ile mücadele etmek kolay değildir. Çünkü keneler doğada birçok bölgede yaygınlık göstermişlerdir.

Keneler evlere evcil hayvanlar yoluyla girebilmektedir.  Bu yüzden evcil hayvanlar besleyenler, veterinerler ve mezbahada çalışanlar, piknik alanlarında sıklıkla bulunanlar, kene ısırması riskiyle karşılaşabilirler. Tehlikeli bir haşere olan kene ile mücadele etmek kolay bir işlem değildir.

Kenelerden kurtulmak için, mutlaka kene ilaçlaması yaptırmanız gerekmektedir. Kene ilaçlaması yaptıracağınız firma mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlar kullanmalıdır. İlaçlama hizmeti almadan önce mutlaka böcek ilaçlama firmaları arasında araştırma yapınız. Kene ilaçlaması, tecrübeli ve profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Yanlış ilaçlama yöntemi, sağlığınız açısından olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir