pirePire, özellikle sıcak iklim bölgelerinde yaşayan bir haşere türüdür. Kan emerek beslenen pire, özellikle hayvanlarda sıklıkla görülmektedir. Evcil hayvanlar aracılığıyla evlere giren pire, insanlardan da kan emmektedir. Pireler, özellikle yaz aylarında sıklıkla görülen haşerelerdir. Pireler soğuk ortamlarda pek görülmezler. Pire, beslenemeden uzun süre yaşayabilen bir canlıdır. Pireler yaşayabilmek için sürekli kan emerler. Pireler kendi ağırlıklarından çok kan emebilen canlılardır. Pireler nemli, pis ve tozlu alanlarda yaşarlar. Yumurtlama yoluyla çoğalan pireler, çok hızlı şekilde üremektedirler. Pireler, bulundukları ortama virüs ve hastalık yaymaktadırlar. Pireler kan emmek için insanları ısırmaktadırlar.

Pire ısırması sonucu, insan vücudunda şişlik, kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler görülmektedir.  Pireler, yoluyla insanlara, veba, humma, tifüs gibi hastalıklar bulaşabilmektedir. Pireler çok hızlı üredikleri için bulundukları ortama kolaylıkla yayılabilmektedir. Bu sebepten dolayı pireler ile mücadele etmek oldukça zordur. Pireler 2-6 cm boylarında oldukça küçük canlılardır. Pirelerin türlerine ve yaşadıkları bölgeye göre boyları da değişiklik göstermektedir. Pireler kan emmeye başladığı zaman yumurta bırakmaya başlayan canlılardır. Pireler zıplayarak hareket ederler. Bu yüzden ulaşmak istedikleri bölgeye kolaylıkla ulaşabilmektedirler. Pireler, kan emdikleri canlının adını almaktadırlar.

Kedi piresi, köpek piresi, kuş piresi örnek verilebilir. Pireden korunmak için piyasada satılan pire ilaçlarını bireysel yöntemlerle kullanmanız işe yaramayacaktır. Pire ile mücadele etmek için mutlaka böcek ilaçlama firmalarından pire ilaçlama hizmeti almanız gerekmektedir. Yaşam alanlarınızda sağlığınızı tehdit eden pirelerden kısa zamanda kurtulabilmeniz için yaptıracağınız pire ilaçlama sayesinde kolaylıkla pirelerden kurtulabilirsiniz. Pire ilaçlama, ciddi bir işlemdir. Pireler zıplayabilen canlılar oldukları için yaşadıkları bölgenin her noktasına yumurtalarını bırakabilmektedir. Bu yüzden yapılacak pire ilacının, her bölgeye ulaşması gerekir.  Pire ilaçlaması yaptıracağınız firmanın kaliteli ve güvenilir hizmet verdiğinden emin olmak için, ilaçlama izin belgelerini kontrol etmelisiniz. Sağlık Bakanlığı onaylı ilaç kullanmayan ilaçlama firmalarına itibar etmeyiniz. Yanlış ilaçlama, sağlığınız açısından ciddi sorunlar yaratabilmektedir.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir