sivrisinekKanatlı bir haşere türü olan sivrisinek, kan emerek beslenmektedir. Sivrisineğin 6 ayağı ve 1 çift anteni bulunmaktadır. Sivrisineklerin karın yapıları çok esnektir ve kan emdikçe şişmektedirler. Sivrisineklerin dişi olanları beslenmek ve üremek için kan emerler.

Fakat erkek olanları kan emmez, daha çok bitkilerin sularından beslenirler. Sivrisineklerin kan emme mekanizmaları çok güçlüdür. Sivrisinekler genellikle pis sularda, kanalizasyonlarda, çöp ve hayvan barınaklarında bulunmaktadırlar.  Sivrisinekler hızlı çoğalan canlılardır.

Sivrisinekler daha çok nemli ortamlarda yaşamaktadırlar. Sivrisinekler özellikle yaz aylarında sıklıkla görülen haşerelerdir.  Sivrisinekler, üzerlerinde birçok virüs ve hastalık taşımaktadırlar. Sivrisinek sokmasıyla insanlara birçok hastalık bulaşmaktadır.

Bu hastalıklar arasında, sıtma, fil hastalığı, sarıhumma sayılabilir. Sivrisinekler havada uçtukları sırada çiftleşme gerçekleştirmektedirler. Erkek sinekler, antenleri gelişmeden önce çiftleşme gerçekleştirememektedirler. Çünkü bu sağırlığa yol açabilmektedir. Sivrisineklerin işitme organları oldukça gelişmiştir. Sivrisinekler genel olarak geceleri aktiftirler. Sivrisineklerin yaşam süresi oldukça kısadır. Sivrisinek ısırması sonucu vücutta kızarıklık, şişlik ve kaşıntı gibi belirtiler meydana gelir. Sivrisinek ısırması alerjik reaksiyonlara da sebep olmaktadır.

İnsanların çoğu sivrisineklerden kurtulmak için piyasada satılan sinek ilaçları ile ilaçlama yapmaktadırlar. Fakat bu yöntem sivrisineklerden kalıcı olarak kurtulmanızı sağlamaz.  Sivrisineklerden kurtulmak için ilaçlama firmalarından sivrisinek ilaçlama hizmeti almanız gerekmektedir.

İlaçlama yaptırmadan önce böcek ilaçlama firmalarını araştırmanız ve güvenilir hizmet veren ilaçlama şirketinden randevu almanız gerekir. Ülkemizde birçok sahte ilaçlama firması vardır. Yanlış yöntemler ile ilaçlama yapan sahte ilaçlama firmaları, insan sağlığını tehdit etmektedirler. Sağlık Bakanlığı onaylı ilaç kullanan, böcek ilaçlama firmalarına sivrisinek ilaçlama yaptırmanız, sivrisineklerden daha kısa sürede kurtulmanızı sağlayacaktır.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir