tahtakurusuHaşere türleri içinde en tehlikelilerden biri olan Tahtakurusu,  oldukça güçlü bir bünyeye sahiptir. Tahtakurusu, kan emerek beslenmektedir. İnsan sağlığı için oldukça tehlikeli bir haşere türüdür. Tahtakurularında 6 bacak bulunmaktadır ve vücut yapıları ovaldir. Tahtakurusunun birçok çeşidi bulunmaktadır.

Tahtakurularının baş bölgelerinde bir çift anten bulunmaktadır.  Bu antenler ile iletişimlerini sağlamaktadırlar. Evlerde genellikle, yatak, yorgan ve mobilyaların kumaş kısımları üzerinde sıklıkla bulunmaktadırlar. Tahtakuruları genellikle geceleri aktiftirler. Tahtakuruları, kan emdikleri için hastalık ve virüs taşımaktadırlar. Tahtakurusu, çok pis kokan bir haşeredir. Ezilerek öldürdüklerinde etrafa pis bir koku yayarlar. Tahtakurusu, hızlı üreyen bir canlıdır. Uzun süre açlığa dayanıklıdırlar. Tahtakuruları, yaban hayvanları ve evcil hayvanlardan da kan emer.

Tahtakurusu yumurtlama yoluyla üremektedir. Tahtakurusu, en fazla yaz aylarında görülmektedir. Sıcak ve nemli havalarda sıklıkla görülen tahtakurusu, evlerde de nemli ortamları tercih etmektedirler.Tahtakurularının büyüklükleri, yaşadıkları ortama göre değişiklik göstermektedir. Tahtakurusu ısırması, alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir. Tahtakurusu ısırması, vücutta kaşıntı, kızarıklık ve şişlik yapabilir.

Tahtakurusu ile mücadele oldukça zordur. Bireysel yöntemler ile tahtakurusundan kurtulmak mümkün değildir. Tahtakurusu ile mücadele, uzman ekipler aracılığıyla yaptırılmalıdır. Ülkemizde birçok sahte ilaçlama firması bulunmaktadır. Tahtakurusu ilaçlama hizmeti almadan önce, ilaçlama firmaları arasında araştırma yapmalısınız. Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlar kullanan, tecrübeli ilaçlama elemanlarına sahip bir böcek ilaçlama firması aracılığıyla ilaçlama yaptırmanız, daha kalıcı sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Tahtakurusu ilaçlama genellikle sıvı ilaçlama yöntemiyle yapılmaktadır.

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir